Az Ön fűtése mennyire szennyező?

Az egyes szennyező anyagok leírása, káros egészségügyi hatások

Gázfűtés 

Az üvegházgáz szén-dioxid kibocsátásán túl a nitrogén-oxid kibocsátása is magas, mely gázok jelenléte a levegőben felelős az alsó és felső légúti megbetegedések jelentős részéért.  

Hőszivattyúk 

A hőszivattyúk elektromos árammal működnek, így légszennyezést helyben nem okoznak. Szennyezésük így nem közvetlenül, hanem közvetetten és első sorban a fosszilis erőműveknél (gáz- és széntüzelésű) jelentős, bár itt szűrőberendezésekkel a megtermelt egységnyi energiára vetített légszennyezés minimalizálható a szén-dioxid kibocsátás kivételével.  Amennyiben a termelt áram megújuló energiákból (nap-, szél- vagy vízenergiából) származik, közvetlen légszennyezése nincs. 

Távfűtés 

Általában a gáztüzelésű távfűtés jellemző Magyarországon, elvétve biomassza alapú vagy hulladéktüzelés (Budapesten) is szolgáltat hőt a fűtési rendszerek számára. A megtermelt egységnyi hőenergiára vetített légszennyezés minimalizálható a szén-dioxid kibocsátás kivételével. Biomassza tüzelés esetén a kibocsátott szén-dioxid a növények közvetítésével körforgásban van, így a Föld légkörét nem terheli. A szennyező anyagokat a gázfűtésnél részleteztük, biomassza esetén a fatüzeléshez hasonló, de lényegesen kevesebb (század-, ezredrésze). 

Fatüzelés 

A fatüzelésből származó füst a tökéletlen égés miatt egészségkárosító anyagokat tartalmaz. A fatüzelés szintúgy jelentősen hozzájárulhat az illékony szerves vegyületek, a szén-monoxid és egyes nehézfémek kibocsátásához is, továbbá az ipari fakitermeléssel a természetes széndioxid megkötő (erdő) területek nagysága jelentősen csökken.